7 kişinin öldüğü kazada TCDD ve Karayolları yargılanacak

Hemzemin geçide girerek, yük treninin çarpması sonucu 7 kişinin vefatına neden olan minibüs sürücüsünün, 155 yıl ceza istenen davası yarın başlayacak. Davada TCDD ve Karayolları Genel Müdürlüğü de sanık sandalyesinde olacak.

Tekirdağ Ergene Velimeşe Mahallesi’nde, 4 Eylül 2021 sabahı Kapıkule- Halkalı seferini yapan yük treni, hemzemin geçitte kapalı bariyerlerin ortasından geçmeye çalışan Bilal Küllü’nün kullandığı fabrika çalışanlarını taşıyan minibüse çarptı.

Kazada Suzan Aksoy, eşi Halil Aksoy, Nebibe Korkmaz, Cangül Akın, Hülya Dinçkol, Yaşar Büyük, Nusret Açıkgöz hayatını yitirdi, 5 kişi de yaralandı. Minibüs şoförü Küllü’nün tutuklanmasının akabinde kazayla ilgili İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi Ulaştırma Birimi’nden Prof. Dr. Zübeyde Öztürk, Öğretim Vazifelisi Dr. Adem Faik İyinam ve Öğretim Vazifelisi Dr. Nurbanu Çalışkan Özüer’den oluşan eksper heyetinin hazırladığı raporda sürücü Küllü ‘asli’, TCDD ve Karayolları Genel Müdürlüğü lokal yönetimi ise ‘tali’ kusurlu bulundu.

Kazayla ilgili Çorlu Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hazırladığı iddianamede, minibüs sürücüsü Bilal Küllü’nün kazada ölen 7 kişi için başka ayrı ‘olası kastla öldürme’ kabahatinden 20’şer yıla kadar olmak üzere 140 yıl, yaralanan 5 kişi içinse farklı başka ‘basit tıbbi müdahale ile giderilemeyecek derecede taammüden birden fazla kişiyi yaralama’ cürmünden 5’er yıla kadar olmak üzere 25 yıl mahpusu talep edildi. Bilal Küllü’nün yargılanmasına yarın Çorlu 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlanacak.

‘GÖZÜMÜ AÇTIĞIMDA KAZA YAPTIĞIMI ANLADIM’

Bilal Küllü, daha evvel hazırlanan rapordaki tabirinde, Velimeşe’ye dönecek araçlar için kırmızı ışık yanıp yanmadığını görmediğini belirterek, “Çerkezköy istikametine yanan yeşil ışığı gördüğüm için, önümdeki araçlar da durduğu için ‘Neden gitmiyor?’ diye korna çaldım. Geri vitese takıp, aracın sağından geçerek sola döndüm. Bariyerlerin birini geçip, tren yoluna vardığımda da treni görmedim. Işık da görmedim, ikaz seslerini duymadım. Gözümü açtığımda, kaza yaptığımı anladım” dedi.

ŞOFÖRÜN HATALARI

Bilal Küllü’nün asli kusurlu bulunduğu raporda, şu tabirler yer verilmişti:

“Şüpheli şoför Bilal Küllü, servis minibüsünü kullanan bir sürücü olarak, aracını dikkatli kullanması, sinyalin kendisine kırmızı yandığı yol bölümünde yeşil sinyali beklemesi, bariyeri kapalı olan ve ikaz sistemleri faal olan geçide yaklaştığında, bu ikazları dikkate alması ve sınırın geçişe uygun olduğu anda hemzemin geçidi kullanması gerekirdi. 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 76’ncı unsuruna nazaran; şoförlerin ışıklı yahut sesli ‘dur’ talimatına uyması ve demir yolu aracının yaklaşmadığından emin olduktan sonra geçmesi gerekirken, şoför Bilal Küllü’nün bu kuralı ihlal ettiği ve tren hemzemin geçide yaklaşmaktayken hatta girerek kazanın meydana gelmesinde tesirli olduğu için asli kusurlu olduğu görüş ve kanaatine varılmıştır.” (DHA)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.