AB başkanları genişleme ve Ukrayna yüklü bahisler için toplandı

AB başkanları, Belçika‘nın başşehri Brüksel‘de bugün evvel AB-Batı Balkanlar Doruğu’na katılıyor. Toplantıda AB ülkelerinin yanı sıra Bosna Hersek, Sırbistan, Kosova, Karadağ, Arnavutluk ve Kuzey Makedonya‘nın devlet ve hükümet liderleri bulunuyor.

Liderler, Kuzey Makedonya’nın AB iştirak müzakerelerini engelleyen Bulgaristan’da dün gece hükümetin düşmesinden sonra durumun nasıl gelişeceğini, Batı Balkanlar’daki gelişmeleri ele alacak.

AB Kurulu Lideri Charles Michel, Batı Balkan ülkeleriyle toplantıya girmeden evvel yaptığı açıklamada, bugünkü tepenin değerli olduğunu zira AB başkanlarının Batı Balkanlar ile AB sürecini tekrar canlandırma tarafında kuvvetli siyasi iradesi olduğunu söyledi.

Bulgaristan’daki gelişmeleri yakından izlediklerini aktaran Michel, Arnavutluk ve Kuzey Makedonya ile müzakereleri kısa müddette başlatmak istediklerini belirtti.

Michel, “Bu, bizim için en değerli öncelik. Bunu başarmak için elimizden geleni yapacağız.” dedi.

UKRAYNA VE MOLDOVA’YA ADAY STATÜSÜ

AB başkanları Batı Balkanlar ile toplantının akabinde öğlenden sonra AB Tepesi düzenleyecek. Tepede Ukrayna, Moldova ve Gürcistan’ın AB üyelik başvurusu ele alınacak.

Ukrayna ve Moldova’ya AB Kurulunun belirttiği görüş doğrultusunda “aday ülke” statüsü verilmesi, Gürcistan’ın durumunun ise daha sonra yine kıymetlendirilmesi istikametinde karar alınması bekleniyor.

Michel, “Bugün AB için dönüm noktası olacak bir gün. Jeopolitik bir tercih yapacağız. Ukrayna ve Moldova’ya bugün adaylık statüsü vereceğimize inanıyorum.” diye konuştu.

Yarın da devam edecek AB Önderler Doruğu’nda ayrıyeten Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısının global ve bölgesel tesirleri, besin ve güç başta olmak üzere fiyat artışları, Fransa’nın “Avrupa Siyasi Topluluğu” oluşturulması önerisi, Türkiye-Yunanistan münasebetleri, Ukrayna’nın tahılının Karadeniz’den taşınması, Rusya’nın Kaliningrad’a erişimiyle ilgili yeni gerginlik üzere birçok bahsin da kıymetlendirilmesi öngörülüyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.