Almanya’nın gazda B planı kömür

Rusya’nın Almanya’ya doğal gaz tedarikini kesmesi halinde, Berlin’in kömür santrallerini tekrar açmayı planladığı bildirildi. Bloomberg’ün haberine nazaran, Almanya İktisat Bakanı Robert Habeck, gaz kıtlığı durumunda federal hükümetin kömürle ve petrolle çalışan tesisleri geri getirmesine müsaade veren bir ‘acil durum kararnamesi’ yayınlamaya hazırlanıyor.

Ajans, kararname taslağında, “Kömür yakıtlı ek elektrik üretimi talebi, sırf bir gaz zahmeti olduğunda ya da gaz derdi tehdidi olduğunda ve elektrik üretiminde gaz tüketiminin azaltılması gerektiğinde ortaya çıkıyor” sözlerinin yer aldığını kaydetti. Yakın vakitte açıklanması beklenen planın, Rusya’dan gelen arzın durdurulması halinde, mümkün doğal gaz kıtlığı risklerini azaltmayı amaçladığı belirtiliyor.

Acil durum kararnamesi, Berlin’in altı aya kadar parlamentonun onayı olmadan kömür tesislerini faaliyete geçirmesine müsaade verecek. Almanya’da geçen yıl eylül ayında yapılan federal seçimlerin akabinde koalisyon hükümeti kurmak üzere müzakere masasına oturan SPD, Yeşiller ve FDP partileri, ülkenin 2030 yılında kömürden büsbütün çıkışı konusunda uzlaşmıştı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.