Antikacıda bulunan 120 yıllık Amerika üretimli telefon görücüye çıktı

Eskişehir’de antikacılık ile uğraşan 50 yaşındaki Hakan Akın, yurt dışındaki arkadaşlarının yardımıyla satın aldığı Amerika üretimi olduğu öne sürülen telefonu, nostalji meraklıları için antika pazarında görücüye çıkardı. Yaklaşık 120 yıllık olan ve heyetim olarak birinci icat edilen telefonla benzeri düzeneklere sahip olan eser, görenlerin hayli ilgini çekti.

Ahize sistemine sahip olan telefonun kutusunun ise ahşaptan yapıldığını belirten antikacı Akın, kutunun birleştirilme sürecinde kırlangıç geçme olarak bilinen usulünün kullanıldığını fark ettiklerini vurguladı.

“İlk çıkan telefonlardan”

İHA’da yer alan habere nazaran; satın aldığı bireyden öğrendiği kadarıyla telefonun tarihinden bahseden Akın, “Amerikan malı, 1900’lerden kalma bir telefon. Birinci çıkan telefonlardan. Ahizeli siteme sahip, ahşap bir telefon olarak yapılmış. Kırlangıç geçme ismi verilen sistemle hazırlanmış, çok eski bir telefon. Ender bir eser olarak biliyor. Zati antikanın belirli bir fiyatı yoktur zira her vakit bulunan bir şey değil. Genelde yurt dışından daha çok eser geliyor. Bizim kültürümüzde telefon, hesap makinesi yahut mekanik materyaller az bulunuyor. Biz Türkler olarak devamlı çiftçilik yahut hayvancılık yapmışız. Bu yüzden de bizim antikalarımız az” dedi.

“1900 yılına ilişkin bir telefon”

Telefonun çok ender bulunan bir eser olduğunu lisana getiren Akın, bahisle ilgili olarak şunları söyledi: “Bu telefonu görenler şaşırıyor. Mesela biri gelir, ‘bu benim babamda da vardı’ der lakin buna diyemez. Zira 1900 yılına ilişkin bir telefon. Çok az, bulmak ve görmek hakikaten çok sıkıntı. Şu an teknoloji çağındayız ve herkesin cebinde telefon var. Bu ise telefonun atası ve daha ötesi de yok.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.