Bakan Kurum, İmamoğlu’nu gaye aldı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum: “Bugün İstanbul emin ellerde değildir. İstanbul’da 25 yıldır hizmet üstüne hizmet, eser üstüne eser üreten bir anlayış vardı. Maalesef İstanbul’un 25 yıldaki tüm kazanımları hoyratça harcanmaktadır. Bu aziz kentte ehliyetin yerini liyakatsizlik almıştır” dedi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, AKP İstanbul Vilayet Başkanlığının “Yüz Yüze 100 Gün” programı kapsamında Bağcılar’da ziyaretlerde bulundu. Bakan Kurum Bağcılar Meydanı’nda açıklamalarda bulundu.

“46 MİLLET BAHÇESİ PROJEMİZİN İNŞASINA DEVAM EDİYORUZ”

Bugüne kadar İstanbul’u dev yapıtlarla buluşturduklarını, Bakanlık olarak da; İstanbul’un en kıymetli gereksinimi olan yeşil alan konusunu birinci sıraya aldıklarını ve her İstanbulluya en az 1 metrekare yeşil alan dediklerini vurgulayan Bakan Kurum, “Bugün bu maksadın çok üzerindeyiz. Tam 18 milyon 241 bin metrekare büyüklüğünde 46 millet bahçesi projemizin inşasına devam ediyoruz. Bugün, 2.5 milyon metrekare büyüklüğündeki 13 millet bahçemizin imalini tamamladık. Alışılmış bir yandan da kentin sıhhatsiz, inançsız konutlarını dönüştürüyoruz. İstanbul’umuzun her ilçesinde, çabucak hemen her mahallesinde kentsel dönüşüm çalışmalarına devam ediyoruz” diye konuştu.

“AĞAÇ DİKECEĞİZ”

Bağcılar’da 62 bin metrekare büyüklüğündeki Sevgi Ormanı Millet Bahçesi çalışmalarını başlattıkları bilgisini veren Bakan Kurum, “Bu millet bahçemize 2 bin 500 ağaç dikeceğiz. Tekrar bu alanda 780 metrekare büyüklüğünde millet kıraathanemiz ile 7’den 70’e herkese hizmet vereceğiz. 17 Ekim’de ihalemizi yapacağız, inşa çalışmalarımıza başlayacağız” halinde konuştu.

“BU AZİZ KENTTE EHLİYETİN YERİNİ LİYAKATSİZLİK ALMIŞTIR”

İstanbul’da 25 yıldır hizmet üstüne hizmet, eser üstüne eser üreten bir anlayış olduğunu ama bugün İstanbul’un emin ellerde olmadığı belirten Bakan Kurum, şu tabirleri kullandı;

*Bu hoyratlık, aslında, yıllar yılı hor görülmüş, ötekileştirilmiş milletimizin 1994’te başlayan büyük Türkiye yürüyüşünü durdurma teşebbüsüdür.

*Bu aziz kentte ehliyetin yerini liyakatsizlik almıştır. Azmin yerine ihtiraslar geçmiştir. Muvaffakiyetin yerini beceriksizlik almıştır! Eser yerine algı, hizmet yerine palavra, proje yerine mazeret üretilmektedir!

*Sosyal belediyeciliğin esamesi okunmazken, CHP yordamı toplumsal medya belediyeciliği ortaya çıkmıştır! Bu millet sinema yapanlarla eser yapanları bundan evvel ayırmıştır, bugün ayırmıştır, inşallah bundan sonra da ayırmaya devam edecektir. Bu millet sinema yapanlara değil, eser yapanlara pirim verir.

BAĞCILAR İÇİN 8 PROJE

*Bağcılar kentsel dönüşümün değerli bir merkezidir. Bağcılar’da maalesef çok fazla sıhhatsiz konutumuz, binamız var. Şu anda hâlihazırda Bağcılar’da 10 noktada dönüşüme devam ediyoruz. Bağcılar’daki Albayrak ve Efe Demircan siteleri üzere alanlarda yaşanan problemleri biliyoruz, bir an evvel sorun olan tüm sitelerde de dönüşüme, belediyemizle birlikte başlıyoruz.

*Bağcılar’da şu anda yeşil alan ilan edilen imara kapalı alanlarımız var, biz de vatandaşımızın sesine kulak veriyoruz. Şu anda Esenler-Bağcılar hududuna çok yakın bir alanda, 300’ü Bağcılar’a ilişkin 600 rezerv konutumuzu inşa ettik. Bağcılar için hedeflediğimiz 1000 rezerv konutun 300’ünü de böylelikle tamamlamış olduk. Bu 300 konutu, Bağcılar’da meskeni yahut işyeri donatı alanında kalan vatandaşlarımıza vereceğiz.

*Boşalan alanlardaki yapıları da süratlice yıkacak, yerine yeni bina yapmayacağız. Ne yapacağız? Bağcılarlı kardeşlerimize yakışır parklar, yeşil alanlar üreteceğiz; sizlere armağan edeceğiz. Bağcılar, nüfusu süratle artan bir ilçemiz, hasebiyle konut gereksinimi her geçen gün yükseliyor.

*Sayısını Cumhurbaşkanımız müjdeleyecek ancak ben şu kadarının muştusunu vereyim. İnşallah Bağcılar’a hem kira fiyatlarını düşürecek hem de Bağcılardaki emekli, engelli, dar gelirli, genç ve yeni evli kardeşlerimizi konut sahibi yapmak için yeni toplumsal konutlarımızı Bağcılar’a armağan edeceğiz. Doğal bugün Bağcılar’da 8 piknik alanımız var. Siz de ailenizle birlikte oralara gidip piknik yapıyorsunuz, görüyorsunuz.

*Şimdi Belediyemiz ile birlikte bir karar aldık, tüm piknik alanlarımızda etraf düzenlemesi yaparak, daha kullanılabilir hale getireceğiz. Benim Bağcılarlı kardeşim oralara gittiğinde şöyle yeşil içerisinde ailesi ile birlikte keyifle vakit geçirecek.

*Bağcılar her yaştan, branştan binlerce atlet yetiştiren bir ilçemiz. Bugün ilçemizde iki tane stadyumumuz var. Amatör spor kulüplerimiz idmanlarını bu statlarda yapıyor lakin biliyoruz ki yetmiyor. Biz de buradan kelamımızı veriyoruz, atletlerimiz için, içerişinde her türlü imkânın yer alacağı şöyle büyük geniş bir idman alanını yapıyoruz.

*Şimdi hanım kardeşlerimiz merak ediyor. Bizim için hangi projeniz var diyor. Memleketimizin neresine gidersek gidelim hanım kardeşlerimizin en öne çıkan üç isteği var. Birincisi çalışan ve çalışmak isteyen hanım kardeşlerimiz bizlerden kreş ve gündüz bakım meskeni istiyor. Çocukları için park istiyor, trafiğe kapalı oyun sokağı istiyor.

*Hali hazırda belediyemiz zati park üretmeye devam ediyor. Biz de inşallah liderimiz ile birlikte, Vilayetler Bankamız eliyle; yeni parklar, kreşler için finansal takviye vermeye başladık, daha fazlasını da yapmaya kelam veriyoruz. Şu anda Bayanlar Muhteşem Ligi’nde uğraş veren bayan futbol kadromuzu ve Ampute futbol ekibimizi da ayrıyeten tebrik ediyorum. Gruplarımızın her türlü gereksiniminin da yanındayız. Bundan sonra da yanlarında olmaya devam edeceğiz. Engelli kardeşlerimiz asla merak etmesinler.

*Onları asla unutmayız, unutamayız. Şu anda Bağcılar Engelliler Sarayımız engelli kardeşlerimize hizmet veriyor. Lakin şöyle etraf ilçelerle karşılaştırdığımızda Bağcılar’daki engelli sayısı 7 kat daha fazla. Biz de bu yüzden manisiz kent diyoruz, manisiz bir Bağcılar diyoruz. Bağcılar’a yeni Engelli Bakım Konutları yapmaya başladık, şimdiden güzel uğurlu olsun. Bağcılar’ın gençleri için de çalışmalarımızı süratle yürütüyoruz.

*Şu anda Bağcılar’da 22 mahallemizde 165 bin öğrenci kardeşimiz, evladımız var. Liderimiz da, yalnızca gençlere özel park, okuma salonu ve kütüphane muhtaçlığını tabir ettiler. İşte buradan gençlerimize muştuyu veriyorum. Belediyemiz yer belirleme çalışmalarına başladı. Biz de Bağcılar’a çağın bütün teknolojilerini içinde barındıran, kantiniyle, kitaplarıyla, okuma salonlarıyla, yeşil alanlarıyla, dinlenme alanlarıyla 22 tane park kazandırıyoruz. (DHA)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.