Banka kredi borcu diğerine devredilir mi? Gereksinim, konut ve taşıt kredilerinde periyot süreci

Bankalardan gereksinim kredisi kullananlar, mesken alabilmek için konut kredisi çekenler ve araç almak yahut değiştirmek için taşıt kredisi borcuna girenler, mevcut ödemeleri devam eden kredi borçlarını diğerine evre edip edemeyeceklerini merak ediyorlar. Bu kapsamda çok sayıda vatandaş ‘Banka kredi borcu diğerine devredilir mi?’ sorusuna cevap arıyor.

Banka kredi borcu diğerine devredilir mi?

Nakit gereksinimi yaşayan herkes bankalardan gereksinimlerine nazaran kredi seçeneklerinden bir adedini kullanarak bu gereksinimlerini bankaya borçlanarak karşılıyorlar. Bankalara sebebi her ne olursan nakit muhtaçlığı için kredi müracaatında bulunulması halinde birinci başta müracaat sahibinin kredi puanına bakılır ve şayet puan durumu uygunsa şahsa kredi hesabı açılır ve istediği nakit bedel kendisine verilir. Bankaya borçlu olan kişi, belirlenen vakitlerde bu borcunu taksitli olarak geri öder.

Bankadan kredi kullanımı gerçekleştiğinde banka ile müşteri ortasında bir çok kontrata imza atılır. Bu kontratlar ile müşteri yasal olarak borcu üzerine aldığını ve mukavele dahilinde ödeyeceğini taahhüt eder.

Fakat birtakım vakit gelir ve bilhassa ekonomik durumlar kişinin borcunu ödeyememesine neden olur. Bu durum ile karşı karşıya kalan banka borçlusu ise bankaya olan kredi borcunu diğerine devredip devredemeyeceğini araştırır. Bankaya olan kredi borcunu ödemeyen ve diğerine devretmek isteyenlere bankalardan makûs bir haber var. Ne yazık ki bankaların muahedeleri gereği, kişi kendisine ilişkin bir borcu diğerine devredemiyor.

Bu meseleyle ilgili farklı bir yol izlemekte mümkün olabiliyor. Mesela, kredisini devretmek isteyen kişi konut, araç ya da arsa üzere taşınmazlarının satışının yapılabilmesi için alacak olan kişinin kendi ismine yeni bir kredi çekmesini ve çekilen krediyle ise satıcının borcu kapatılabilir. Bu durum ele alındığında evre yani satış süreci yapmak gerekir. Bu süreçler sonunda mevcut kredi devredilmiş durumuna düşer. 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.