Bilim insanları, karanlıkta bitki yetiştirmeyi başardı

ABD’deki Delaware Üniversitesi ve Kalifornia Üniversitesi’nden bilim insanları, bitkilerin büsbütün karanlıkta büyümesini sağlamak için bir formül geliştirmeyi başardı..

Bilim insanları karbondioksiti, elektriği ve suyu sirkenin ana bileşeni olan asetata dönüştürmek için iki etaplı bir süreç kullandı. Yapılan deneyin sonucunda, bitkilerin karanlıkta asetat tüketerek serpilip gelişebildiği görüldü.

Fotosentez gereksinimi yok

Bu sayede araştırmacılar, bitkilerin gelişemsi için biyolojik fotosentez muhtaçlığını büsbütün ortadan kaldırmış oldu.

Her ne kadar bitkiler için artık güneş muhtaçlığı ortadan kalksa da bilim insanlarının ürettiği aygıtın çalışabilmesi için güce gereksinim var. Elhasıl gelecekte elektrik üretimi için yeniden güneş panellerine başvurmak gerekebilir.

Bilim insanları, doğal fotosentez sürecinde bitkilerin güneş ışığındaki gücün sırf yüzde 1’ini kullanabildiğini vurguluyor. Bu nedenle yeni geliştirilen metot, doğal süreçten 18 kat daha verimli.

Araştırmanın müelliflerinden Martha Orozco-Cárdenas, kelam konusu keşfin, gelecekte beşerli uzay vazifeleri için de kullanılabileceğini söylüyor. Örneğin bu teknoloji sayesinde, gelecekte Mars karanlığında bitki yetiştirilebilir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.