BM’den eğitim alanında “derin kriz” uyarısı, dönüşüm daveti

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, “Yaygın dezenformasyon, iklim değişikliği inkarı ve insan haklarına atakların yaşandığı bir devirde gerçeği komplodan ayıran, bilime saygıyı aşılayan ve tüm çeşitliliğiyle insanlığı kutlayan eğitim sistemlerine gereksinimimiz var” dedi.

BM 77. Genel Şurası Görüşmeleri kapsamında “Eğitimin Dönüştürülmesi Zirvesi”nin açılışında konuşan Guterres, fakir ülkelerde 10 yaş kümesindeki çocukların yaklaşık yüzde 70’inin en kolay bir metni bile okuyamadığını, gelişmiş ülkelerde ise eğitimin eşitsizliği azaltmak yerine jenerasyonlar ortasındaki eşitsizliği daha fazla artırdığını söyledi.

Zenginlerin en yeterli kaynaklarla en düzgün okullara gittiğini ve sonrasında en âlâ işlere girdiğini tabir eden Guterres, fakirlerin, bilhassa de kız çocuklarının hayatlarını değiştirecek nitelikleri edinirken pürüzlerle karşı karşıya kaldığını belirtti.

Yerinden edilenlerin ve engelli bireylerin ise en büyük pürüzlerle karşı karşıya kaldığına işaret eden Guterres, Covid-19 salgının dünya genelinde eğitim üzerinde yıkıcı tesirinin olduğunu ve sürdürülebilir kalkınma maksatlarından herkes için eğitime ağır darbe indirdiğini söyledi.

Eğitim alanındaki aksaklıklara değinen Guterres, birçok vakit müfredatların ve eğitim sistemlerinin ömür uzunluğu öğrenmeyi desteklemediğine, öğretmenlere gereğince eğitim ve paha verilmediğine, düşük fiyat ödendiğine, dijital uçurumun fakir öğrencileri cezalandırır hale geldiğine dikkati çekti.

Guterres, dünyanın fakir olsun, varlıklı olsun bütün ülkelerinde eğitim alanında derin bir kriz yaşandığını belirterek, eğitimde dönüşüm davetinde bulundu.

Genel Sekreter, nitelikli eğitimin ömür uzunluğu öğrenmeyi sağlaması gerektiğini söz ederek, “Yaygın dezenformasyon, iklim değişikliği inkarı ve insan haklarına akınların yaşandığı bir devirde gerçeği komplodan ayıran, bilime saygıyı aşılayan ve tüm çeşitliliğiyle insanlığı kutlayan eğitim sistemlerine gereksinimimiz var.” dedi.

Afganistan’daki Taliban idaresine de kız çocuklarına ortaöğretim yasağını derhal kaldırması daveti yapan Guterres, barış, güvenlik ve sürdürülebilir kalkınmanın en değerli adımlarından birinin kız çocuklarının eğitimi olduğunu söyledi.

Guterres, ”Eğitimin finansmanı hükümetler için bir öncelik olmalı zira bu, bir ülkenin halkına ve geleceğine yapabileceği en kıymetli yatırım. Memleketler arası topluma kritik bir rol düşüyor. Kalkınma ortaklarını kesintilerden vazgeçmeye ve resmi kalkınma yardımının en az yüzde 15’ini eğitime ayırmaya çağırıyorum.” tabirlerini kullandı.

Antonio Guterres, düşük ve orta gelirli ülkelerdeki 700 milyon çocuğun kaliteli eğitime erişimini sağlamak için 10 milyar dolar seferber etmeyi amaçladıklarını belirterek, milletlerarası toplumdan bu programın desteklenmesini istedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.