Bozdağ: İsveç ve Finlandiya’ya terörist iade taleplerini tekrar gönderiyoruz

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, bakanlık olarak İsveç’ten iade talebinde bulundukları ’10 FETÖ, 10 PKK’li terörist’in talepleriyle ilgili tekrar bir kıymetlendirme yapıldığını belirterek, “Aynı halde Finlandiya’da da 6 PKK’lı ve 6 FETÖ’cü teröristle ilgili taleplerimizi geri gönderme kararı aldık. Bakanlığımız şu anda hazırlığını yapıyor, isteklerini iletecek. Samimiyetlerini ölçeceğiz” dedi.

Adalet Bakanı Bozdağ, çeşitli programlara katılmak üzere Kütahya’ya geldi. Burada konuşan Bozdağ, Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya üyelik başvurusu ile ilgili Türkiye’nin, ‘hak ve hukukunu koruyan onurlu bir tavır’ ortaya koyduğunu savundu. Bozdağ, NATO’ya üyelik başvurusu yapan İsveç ve Finlandiya’nın ‘terör örgütü’yle gayrette Türkiye’nin bu istikametteki taleplerine kulak tıkadığını ve görmeden geldiğini söyledi.

Adalet Bakanlığı olarak İsveç’ten iade talebinde bulundukları ’10 FETÖ, 10 PKK’li terörist’in talepleriyle ilgili tekrar bir kıymetlendirme yapıldığını tabir eden Bozdağ, “Aynı biçimde Finlandiya’da da 6 PKK’lı ve 6 FETÖ’cü teröristle ilgili taleplerimizi geri gönderme kararı aldık. Bakanlığımız şu anda hazırlığını yapıyor, isteklerini iletecek. Samimiyetlerini ölçeceğiz. İsveç Adalet Bakanı açıklama yapmış. ‘Biz aramızdaki muahedeye nazaran bu hususlarda karar verdik, mutabakatla ilgisi yok’ diyor. Hakikat fakat bu mutabakata bizim hazırladığımız iade taleplerinin hepsi kâfi ve yeterinden fazla iadeyi gerektiren kanıtlarla dolu olduğu halde, mutabakata uygun talepte bulunduğumuz halde İsveç ve Finlandiya, bizim taleplerimizi reddetmiştir. Artık diyoruz ki; bu aramızdaki ikili ve memleketler arası mutabakatlara uygun olduğu halde reddettiğiniz taleplerimizi kâfi kanıtlar olduğuna inanıyoruz, iadeyi gerekli kılacak kanıtlar olduğuna inanıyoruz, tekrar gönderiyoruz. Bu mutabakatta da siz artık bunları himaye etmeyeceğinize karar verdiniz. Dün himaye ettiğiniz için aramızdaki muahedeyi ihlal ettiniz. Ona alışılmamış bizim taleplerimizi reddettiniz. ‘Şimdi himaye etmeyeceğiz’ diyorsunuz. Biz de bunu takip edeceğiz. FETÖ’nün, PKK’nın ve başka terör örgütlerinin kuluçka yuvası olan bu ülkelerin artık bunların yavruladığı, çoğaldığı, eğitim gördüğü, finans aldığı, terörist devşirdiği yerler olmaktan da çıkarılması gerekmektedir. Türkiye, bütün bunları yakından takip edecek. Bu takibin sonucunda nihai kararını verecektir. Bu Türkiye için büyük bir başarıdır” diye konuştu.

‘NE YAPACAĞIZ, GÖZÜNÜZE Mİ SOKACAĞIZ SİZİ İNANDIRMAK İÇİN’

DHA’nın haberine nazaran bu mevzuda muhalefetin halini da eleştiren Bakan Bozdağ, şöyle konuştu:

“Her ne kadar muhalefet partileri bu hususta Türkiye’nin iradesi ortaya çıkınca susmuş, kelam söylemekten çekilmiş ise de mutabakat imzalandıktan, mutabakat metni daha doğrusu imzalandıktan sonra ‘Hükümet geri adım attı’ dediler. Artık sonuç aldık. Bu sefer, ‘Bu neticeyi nasıl başarısız gösteririz, nasıl istismar ederiz’ diyerek farklı farklı çarpıtmalara gidiyorlar. Yahu bir defa de bu milletin temsilcilerinin, bu devletin yöneticilerinin bu milletin ve bu devletin hayrına aldığı bir karardan ötürü ‘Allah razı olsun, yanlışsız yaptınız’ deyin. Ancak yok. ‘Sadece siyaseten hükümete yazacak’ diye doğruya hakikat demekten utanıyorlar. Sayın Cumhurbaşkanı’mız Adana’da 1 milyar metreküp petrol bulduğunuzu açıkladı. Hala inanmıyorlar. ‘Karadeniz’de doğal gaz bulduk’ dedik, boru döşeniyoruz. Artık yeni yılda doğal gaz konutlarımızda olacak. Hala inanmıyorlar. Ya ne yapacağız, gözünüze mi sokacağız sizi inandırmak için? Resmi bilgiler orada, kaynaklar orada, boru döşeniyor, Cumhurbaşkanı’mız boruyu indiriyor. Ve orada müteahhit firma çalışıyor, milyarlarca liralık yatırım yapılmış. Kazıklar, inşaatlar, materyaller, teknik aletler, devasa orada bir dünya dönüyor. Bunların gözü görmüyor. Görünce tekrar bakıyorlar. Sanki güç mu diye? Ya bu türlü bir şey olabilir mi? Maalesef Türkiye’nin hayrına ve faydasına olan işlere sevinemeyen bir muhalefeti var, bu ülkenin.” (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.