Büyükçekmece’deki helikopter kazasında kuleyi işleten firma yetkilileri hakkında fezleke

İstanbul Büyükçekmece’de 2017’de helikopterin televizyon kulesine çarparak düşmesi sonucu 2 pilot ve 5 yolcunun öldüğü kazaya ait, kuleyi yapıp işleten firmanın 3 yetkisi hakkında “taksirle birden fazla kişinin vefatına neden olma” cürmünden fezleke hazırlandı.

Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan fezlekede, 10 Mart 2017’de Eczacıbaşı Havacılık A.Ş’ye ilişkin helikopterin, 08.16’da Atatürk Havalimanı’ndan kalkmasının akabinde 08.20’de, TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nin yakınlarındaki bir inşaat firması tarafından yapılıp işletilen kuleye çarparak düştüğü hatırlatıldı.

Fezlekede, helikopter kazasında kaptan pilot Alaattin Nacar ve ikinci pilot Ahmet Bulut, Eczacıbaşı firmasında misyonlu Salim İhtimam, Rus yolcular İgor Koçhergin, Elena Badragan, Luidmila Chuprova, Aleksandr Vanin olmak üzere 7 kişinin hayatını kaybettiği anımsatıldı.

Helikopterin çarptığı kulenin inşaat firmasının yetkili ortakları Mehmet Enis Ö, Osman Naci E. ve Tamer T’nin kuşkulu olarak yer aldığı fezlekede, olayla ilgili hazırlanan raporlara nazaran, Eczacıbaşı Havacılık A.Ş’nin kazaya neden olabilecek bir kusurunun bulunmadığı kaydedildi.

STANDARTLARA UYGUN IŞIKLANDIRILMADI

Kazanın yaşandığı gün görüş açısının çok düşük olduğu belirtilen fezlekede, kazadan yaklaşık 22 saniye evvel pilotun “Kule mule şuradaydı ya” tabirine nazaran, görüşün meteorolojik değerlendirmeye paralel olarak çok düşük olduğunun anlaşıldığını aktarıldı.

Fezlekede, soruşturma sonucunda, vefat eden pilotların uçuş kaidelerini koruma edememelerine karşın geri dönmeleri gerekirken uçuşu sürdürmekte ısrarlı davrandıkları, kokpit içi konuşmalarından da varlığını bildikleri kuleyi göremediklerinin anlaşıldığı lisana getirildi.

Kazanın, helikopterin ana palinin kuleye teması sonucunda meydana geldiği belirtilen fezlekede, “Mürettebata yüklenen bu kusurla birlikte, şüphelilerin yetkili ortakları olduğu firmaya ilişkin televizyon kulesinin milletlerarası havacılık standartlarına uygun halde işaretlenip ışıklandırılmaması kazanın oluşumunda illiyet bağı taşıyan bir öge olarak görülmektedir” denildi.

KAZANIN MEYDANA GELMESİNDE FİRMA KUSURLU

Hava araçlarına yönelik tehlikeleri azaltmak için maniaların, işaretlenerek ve ışıklandırılarak yerlerinin gösterildiği belirtilen fezlekede, şunlar kaydedildi:

“Mania, hava araçlarının yüzey hareketi için öngörülen bir alanda bulunan yahut uçuş halindeki uçakların korunması için öngörülen makul bir yüzey üzerinde uzanan ya da bu tanımlanmış yüzeylerin dışında duran, hava seyrüseferine bir tehlike olarak tayin edilmiş süreksiz, daimi tüm sabit ve hareketli cisimler ile bunların modüllerini tabir etmektedir. Endem TV Kulesi de bu çerçevede bir maniadır. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan SHT-HES’in 13. unsuruna, SHT-HES’in ‘Maniaları belirtmek için görsel yardımcılar’ başlıklı 6. ekindeki HAD-ADR-4185 (ICAO EK-14 Cilt 1 Husus 6.1.2.1) unsurlarına nazaran Endem TV Kulesi yüksekliğine sahip manialar işaretlenmeli ve ışıklandırılmalıdır.”

Endem Yayın Merkez ve TV Kulesinin turuncu ve beyaz plakalarla renklendirildiği ve en zirvesinde yer alan lambanın da ışıklandırıldığı anlatılan fezlekede, bunların kriterleri karşılayıp karşılamadığı konusunda oluşan tereddüt sebebiyle Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün görüşüne başvurulduğu aktarıldı.

Fezlekede, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Ulaşım Emniyeti İnceleme Merkezi Başkanlığı’nın talebi doğrultusunda kazadan sonra Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından 6 Nisan 2017’de yapılan incelemede, TV kulesinin standartlar kapsamında işaretlenmediği ve ışıklandırılmadığı istikametinde tespit yapıldığı kaydedildi.

Bu merkezin hava aracı kazası araştırma ve inceleme raporuna nazaran, TV kulesi standartlar kapsamında işaretlenmediği ve ışıklandırılmadığı için Endem İnşaat A.Ş’nin kazanın meydana gelmesinde kusurlu olduğu belirtilen fezlekede, 3 şüphelinin “taksirle birden fazla kişinin vefatına neden olma” cürmünden yargılanmaları gerektiği vurgulandı.

Suç ağır ceza mahkemesi alanına girdiği için Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilen fezlekede, 3 kuşkulu hakkında iddianame hazırlanması istendi. (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.