Cumhurbaşkanı Erdoğan, İran’a gidiyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İran temasları yarın prestijiyle başlayacak.

Türkiye- İran Yüksek Seviyeli İşbirliği Kurulu Yedinci Toplantısı, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin başkanlıklarında 19 Temmuz’da Tahran’da icra edilecek.

Bölgesel ve global sorunlar görüşülecek

İlgili Bakanların iştirakiyle tertiplenecek Kurul Toplantısı’nda, Türkiye- İran bağlantıları tüm veçheleriyle gözden geçirilecek, ikili iş birliğinin geliştirilmesi için atılabilecek adımlar ele alınacak.

Görüşmelerde ikili münasebetlerin yanı sıra, bölgesel ve global problemler hakkında fikir teatisinde bulunulacak.

Üçlü tepe gerçekleştirilecek

Cumhurbaşkanı Erdoağan, birebir gün İran Cumhurbaşkanı’nın mesken sahipliğinde, Rusya Federasyonu Devlet Lideri Vladimir Putin’in de iştirakiyle Tahran’da düzenlenecek Astana formatında Yedinci Üçlü Tepe Toplantısı’na iştirak edecek.

Zirve’de, Suriye’deki aktüel gelişmeler, PKK/YPG ve DEAŞ başta olmak üzere bölge güvenliğine tehdit teşkil eden terör örgütleriyle gayret, siyasi tahlile yönelik uğraşlar, insani durum ve Suriyelilerin ülkelerine istekli geri dönüşleri bahislerinin istişare edilmesi öngörülüyor.

Putin’le baş başa görüşme

DHA’nın aktardığına nazaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, tepe vesilesiyle Rus mevkidaşıyla ikili bir görüşme de gerçekleştirecek.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.