Emek Partisi’den iki ittifaka çağrı: ‘Pusulada beraber olalım’

Emek Partisi Genel Başkanı Ercüment Akdeniz, 16 Mart’ta gerçekleştirilecek olan Emek ve Özgürlük İttifakı toplantısı öncesi tüm emek ve demokrasi güçlerine çağrı yaptı, “Parlamento seçimlerinde Emek ve Özgürlük İttifakını oluşturan partiler ile Sosyalist Güç Birliğini oluşturan partiler oy pusulasında yan yana ve kendi amblemleriyle durmalıdır! Bu çağrı aynı zamanda diğer tüm devrimci demokratik parti ve yapılaradır” dedi.

Maraş merkezli depremlerde hayatını kaybedenlerin sayısının 48 bini aştığını, 11 ilde yaşanan yıkım ile seçime girildiğini hatırlatarak bir mesaj yayınlayan Akdeniz, “Halkımız çok büyük yas içerisinde. Deprem felaketini yaşadık, bu felaket tek adam yönetiminde yoksul halkın üzerine çöktü. Bir yanda yokluk ve yoksulluk, bir yanda bir avuç sermaye sınıfının zenginliği var. Bizler bunun hesabını sormak istiyoruz. Bu Türkiye tablosunu hep birlikte değiştirmek istiyoruz. Çabamız bu yönde” ifadelerini kullandı.

‘TÜM HALK GÜÇLERİ TEK BİR ADAY ETRAFINDA TOPLANMALI VE TEK ADAMI GÖNDERECEK BİR SONUÇLA HAREKET ETMELİ’

Kendilerine sık sık “Peki ne yapacağız, bu seçimlere nasıl gireceğiz?” sorularının sorulduğunu anlatan Akdeniz, seçimlerde halkın karşısına başkanlık seçimleri ve parlamento seçimleri olmak üzere iki pusula geleceğini hatırlattı. Akdeniz, Emek Partisi olarak başkanlık seçimleri konusundaki tutumlarını açıkladıklarını belirterek, “Bir kez daha söyleyeyim tek adam yönetimine karşı tüm halk güçleri tek bir aday etrafında toplanmalı ve tek adamı gönderecek bir sonuçla hareket etmeli. Bu bizim açımızdan son derece nettir” diye konuştu.

İkinci olarak parlamento seçimlerine dair oy pusulasının geleceğini söyleyen Akdeniz, “Burada ne yapılacak?” sorusuna, “Seçim kanunundaki değişiklikle beraber oy pusulasında ittifaklar dahilinde partiler kendi amblemleri ile yan yana yer alabilirler. Bizim önerimiz şudur: Parlamento seçimlerinde, Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı dışında, tüm devrimci, demokratik ilerici yapıların; emek-meslek örgütlerinin, tüm halk güçlerinin toplanacağı bir formülle bir blok oluşturmak ve seçimdeki pusulada yerimizi almak. Dolayısıyla parlamento seçimlerinde Emek ve Özgürlük İttifakı’nı oluşturan partiler ile Sosyalist Güç Birliği’ni oluşturan partiler oy pusulasında yan yana durmalıdır! Bu çağrı aynı zamanda diğer tüm devrimci demokratik parti ve yapılaradır. Çeşitli formüller üzerine konuşarak güç birliği yaparak, kendi amblemlerimizle yan yana, girebiliriz. Bunu başarmalıyız. Bu seçimde üçüncü blok olarak hep birlikte hareket etmeliyiz. Bu mümkündür” diye yanıt verdi.

‘SEÇİME İTTİFAKLAR DAHİLİNDE GİRMEK İÇİN BİR HAFTAMIZ VAR’

Bu çağrılarının yalnızca Emek ve Özgürlük İttifakını oluşturan partiler ile Sosyalist Güç Birliğini oluşturan partilere olmadığının altını çizen Akdeniz son olarak şunları söyledi: “Bu sadece partiler olarak bizlerin görevi değil. Sendikaların, mücadeleci unsurların, bilim insanlarının, sanatçıların, gençlerin, kadınların, yazarların bir bütün olarak hepimizin sorumluluğundadır. Birlikte seçimlere gitmenin sesini ve arayışını örgütlemeliyiz. Bunun için çok zamanımız yok. Seçime ittifaklar dahilinde girmek için bir haftamız var. Çok hızlı hareket etmeye ihtiyacımız var. Bu mücadele ittifaklarının da önünü açacaktır, pekiştirecektir. Seçim sonrasına da çok önemli bir mücadele geleneği, birlik geleneği bırakacaktır. Bu Türkiye’nin kazanımı olacaktır. Emek Partisi olarak bu sorumlulukla hareket ediyoruz, bu çağrıyı yapıyoruz: Gelin hep beraber birleşelim, ittifaklar dahilinde oy pusulasında parti amblemlerini yan yana birlikte bir güç halinde sokmayı başaralım. Bu tarihsel fırsatı kaçırmayalım. Emek ve Özgürlük İttifakının ilk toplantısına biz Emek Partisi olarak bu düşüncelerimizle gideceğiz. Diğer bütün dost yapılara da bu çağrımızı yineliyoruz. Her zaman söylediğimiz gibi. Birlikte başaracağız. Birlikte kazanacağız, halk kazanacak.”(HABER MERKEZİ)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*