Et ve Sığır Yetiştiricileri Derneği Başkanı Sencer: “Et Fiyatlarının Sebebi ve Sorumlusu Nureddin Nebati”

Tüm Süt, Et ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Sencer Solakoğlu, Türkiye’nin en çok tanınan çiftçilerinden biri. Çünkü işin seviyor ve iyi yapıyor. Yıllar içinde söylemlerinde sürekli olarak Türkiye’deki hayvancılık sorununa değinen Solakoğlu, her seferinde yapılanların yanlış olduğunu vurgulamaya devam etti. Yaklaşık 10 yıldır Solakoğlu söylemekten bıkmazken, yanlışlarda da ısrar etmekten sürekli değişse de tarım ve ekonomi yönetimleri de bıkmadı. Sonuçta geldiğimiz nokta ise fiyatlardaki yükselişin gözleri kanatması, et alamayan milyonlar, yine ‘ihracat’ diyen bakanlar ve Nebati’nin ‘koyun eti kokuyor mu kokmuyor mu?’ tartışması. Kim bunun suçlusu? (Etlerin kokmasının suçlusu değil, fiyatlardan bahsediyoruz.)

TÜSEDAD Başkanı Sencer Solakoğlu, inatla ve ısrarla yurt dışında aldığı tüm eğitimlerin ardından Türkiye’de hayvancılık yapmaya direnen bir isim olarak dikkat çekiyor.

2009 yılında kurduğu aile çiftliğinden önce iktisat, psikoloji ve davranış bilimleri eğitimi alan Solakoğlu, her dönem fiyatlar ve politikalar konusunda çıkışlarıyla dikkat çekerken, genelde de haklı çıkıyor.

Sencer Solakoğlu, katıldığı TV yayınında, son günlerin ünlü tartışması olan “et fiyatlarında kuzu etinin kokması” analizine değindi.

Feyz Çiftliği kurucusu Solakoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin et fiyatlarını kuzu etinin kokmasına bağlamasına, “Bugünkü et fiyatlarının sebebi ve sorumlusu Nureddin Nebati’dir. Bunun geleceğini defalarca uyarmamıza rağmen dinlemedi.” şeklinde yorum yaptı.

TÜSEDAD Başkanı Sencer Solakoğlu, tarım politikalarında ve uygulamalarında yapılan hataları da şu şekilde açıkladı:

Hiç yetkin olmayan, tarımın t’sini bilmeyen insanların süt fiyatlarıyla yaptığı oynamalar sonucu anaç hayvanlar kesildi, anaç hayvanlar kesildiği için bugün et fiyatları yükseldi.

Tüm uzmanların temel gıdada ithalatla fiyat çözümlerine ulaşılamayacağını defalarca açıklamasına, “bir musibet, bin nasihatten iyidir” şeklinde tecrübelere rağmen yeniden ithalata yönelinmesine ve Nebati’nin bu açıklamasına Solakoğlu, “Hasan’ın bütün malvarlığını kestirdi, şimdi Hans’a gidip et alıyor.” ifadeleriyle yorum yaptı.

Birkaç gün önce 1 yıl önceki yorumlarını hatırlatan Solakoğlu’nun canlı yayında söyledikleri, sosyal medyada her zamanki yankılandı.

Solakoğlu’nun uyardığı bakan sayısını kendisinin bile unuttuğuna emin olurken,

Neoklasik iktisadi yoldan oluşan sapmanın analizi yapıldı.

Çok acı gerçekler yüzümüze vururken,

İsyan edenler de dikkat çekti.

Hiç kimsenin tek başına bir yapıyı oluşturamayacağı bilinirken,

Planlı ve programlı çalışmanın önemi eğitim hayatı boyunca hatırlatılmıştı.

Siz ne diyorsunuz? Et fiyatlarını suçlusu kim?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir