Formula 1’de Max Verstappen adım adım şampiyonluğa gidiyor

Formula 1’de son şampiyon ve dönemin başkanı Max Verstappen, Hollanda’da da damalı bayrağı en önde giren pilot oldu ve mesleğinin 30. zaferine ulaştı. Hollandalı pilot, en yakın rakibi Leclerc ile puan farkını 109’a çıkardı.

Formula 1 Dünya Şampiyonası’nın 15. ayağı Hollanda Grand Prix’sinde, Red Bull kadrosunun seyircisi önünde yarışan pilotu Max Verstappen birinci oldu. Dönemin 15. gayreti, Kuzey Denizi kıyısındaki Zandvoort kasabasıyla tıpkı ismi taşıyan 4,2 kilometrelik pistte, 72 cins üzerinden yapıldı.

Pole konumundaki Max Verstappen, starttan itibaren yarışın denetimini elinde tuttu.

Alfa Romeo şoförü Valtteri Bottas’ın aracının 56. tıpta start-finiş düzlüğünün sonunda arızalanması sonucu güvenlik aracı piste girdi.

Red Bull ve Ferrari kadrolarının tersine tek “pit stop” stratejisi izleyen Mercedes pilotlarından Lewis Hamilton, lastik değiştirmek için pite gelmeyince liderliğe yükseldi. Lakin Verstappen, yarışın yine başladığı 61. cinste Hamilton’ı geçerek yine doruğa yerleşti. Mercedes’ten George Russell ve Ferrari’den Charles Leclerc de yumuşak hamurlu lastiklerinin avantajıyla Hamilton’ı geride bıraktı.

Kalan kısımda rahat bir yarış çıkaran ve en süratli çeşit vaktine da imza atan Verstappen, peş peşe 4’üncü, dönemin 10’uncu, mesleğinin 30. yarış birinciliğine ulaştı.

Russell, Verstappen’in 4 saniye gerisinde 2’nci, Leclerc ise önderin 10.9 saniye gerisinde 3. oldu.

Puanını 310’a çıkaran pilotlar klasmanı başkanı Verstappen, şampiyonada 2. sıraya yerleşen Leclerc ile ortasındaki farkı 109 puana yükseltti.

Sezonun 16. yarışı İtalya Grand Prix’si 11 Eylül’de düzenlenecek.

Hollanda Grand Prix’sinin akabinde pilotlar ve gruplar klasmanının birinci 5 sırası şöyle oluştu:

PİLOTLAR

1. Max Verstappen (Hollanda): 310 puan

2. Charles Leclerc (Monako): 201

3. Sergio Perez (Meksika): 201

4. George Russell (Büyük Britanya): 188

5. Carlos Sainz (İspanya): 175

TAKIMLAR

1. Red Bull: 511

2. Ferrari: 376

3. Mercedes: 346

4. Alpine: 125

5. McLaren: 101

(AA)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.