HDP’den yeni açıklama! 6’lı masaya adaylık kuralı

HDP Küme Başkanvekili Meral Danış Beştaş, 2023 yılında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerine ait yaptığı açıklamada, CHP’nin başını çektiği ittifak ortaklarına gözdağı verdi.

Ortak aday fikrine sıcak baktıklarını söyleyen Beştaş, “Bizim dışımızda belirlenecek bir adaya evet dememizin de beklenmemesi gerekiyor.” diye konuştu.

Terör örgütü PKK’nın siyasi kolu HDP’nin Küme Başkanvekili Meral Danış Beştaş, gündeme ait BirGün’e açıklamalarda bulundu.

HDP’DEN MUHALEFETE ‘ORTAK ADAY’ ŞARTI

Açıklamasında, 2019 lokal seçimlerinde ittifak kurdukları CHP’nin başını çektiği Millet İttifakı’na göndermelerde bulunan Beştaş, 2023 yılındaki cumhurbaşkanlığı seçimleri için tek aday fikrine sıcak baktıklarını söyledi.

Bunun için ittifak ortaklarına kaide koşan Beştaş, “Herkesin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi gerekiyor” dedi.

“‘HADİ BİZ DE GELİYORUZ’ DEMEYECEĞİZ”

Türkiye’de demokratik bir rejim tahkim etmek için taban müştereklerde buluşmak gerektiğini söyleyen Beştaş, “Bize karşı bütün muhalefet blokunun olumsuz tavrına karşın şeffaf görüşme olması gerektiğini, bunu değerlendireceğimizi ve ortak aday fikrine kendimizi hiçbir vakit kapatmadığımızı tabir ediyoruz. Daima muhalefetle diyaloğa hazır olduğumuzu deklare ediyoruz. Gidip hiçbir partiye ya da öbür işte bileşenlere ‘Hadi biz de geliyoruz’ demeyeceğiz.” diye konuştu.

“BİZİM DIŞIMIZDA BELİRLENECEK ADAYA ‘EVET’ DEMEYİZ”

Beştaş, ittifaka dahil edilmedikleri bir senaryoda, belirlenen adaya ‘evet’ demeyeceklerini vurgulayıp, “Bizim dışımızda belirlenecek bir adaya evet dememizin de beklenmemesi gerekiyor. Ortak aday etrafında birleşmemiz için katiyen güçlü bir irtibat, tartışma ve taban çıtada buluşma kurallarının oluşması gerekiyor.” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.