İngiltere Kralı Charles’ın taç giyme töreniyle ilgili ayrıntılar belli oldu

AA

İngiltere Kralı 3. Charles için 6 Mayıs’ta taç giyme töreni düzenlenecek.

Buckingham Sarayı, törene ilişkin binlerce elmaslı tacın, özel emojinin ve Altın Fayton’un da yer aldığı ayrıntıları paylaştı.

Charles’ın taç giyme programı belli oldu

Kral Charles, taç giyme töreninin yapılacağı gün Kraliyet’in en yeni faytonu olan Elmas Jübile Faytonu ile saraydan Westminster Katedrali’ne doğru yola çıkacak.

İlk kez 2014’te Kraliçe Elizabeth’in parlamentonun açılışına giderken kullandığı faytonla saray ile Trafalgar Meydanı arasındaki The Mall Caddesi’ni kat edecek tören kıtası, buradan Başbakanlık Ofisi 10 Numara’nın da üzerinde bulunduğu Whitehall Caddesi’ne dönecek.

2 kilometrelik yürüyüş

Tören kıtası, Whitehall’u geçtikten sonra Westminster Katedrali ve İngiltere Parlamentosu’nun da bulunduğu Parlamento Meydanı’na ulaşacak ve yaklaşık 2 kilometrelik yürüyüşün ardından Kral Charles taç giymek için katedrale girecek.

Yağla kutsanacak

Törende Kral Charles’a Aziz Edward tacı giydirilecek. Yaklaşık 2,5 kilo ağırlığındaki tacın katedral dışına çıkarılması yasak olduğu için buradan sonraki noktada ise başka bir taç devreye girecek.

Taç giyme töreninin dini olarak en önemli anında Kral’ı kutsamak için kullanılacak kutsal yağ ise kartal şekilli yağdanlıktan taç giyme kaşığına dökülecek.

Charles kılıç kuşanacak

Kral Charles’ın önünde taç giyme sonrası gücü ve sorumluluğu temsil eden keskin kılıç ile merhameti temsil eden küt uçlu kılıcı taşıyan görevliler yürüyecek. Kral ise şövalyeliği simgeleyen bir kılıç kuşanacak.

2 bin 868 elmaslı taç takacak

Aziz George haçı taşıyan yüzüğü takacak Kral, taç giyme sonrası geçit töreninde dini gücü temsil eden asa ve küre taşıyarak yürüyecek.

Taç giyme sonrası yeniden başlayacak geçit töreninde Kral Charles, dedesi 6. George için 1937’de 2 bin 868 elmas, 17 safir, 11 zümrüt ve 269 inciyle dekore edilmiş İmparatorluk Tacı’nı, Kraliçe Camilla ise 1911’de yapılan Kraliçe Mary tacını takacak.

260 yıllık Altın Fayton ile saraya dönecek

Öğleden önce 11.00’de başlayacak tören sonrası Kral Charles, bu sefer 260 yıllık Altın Fayton ile saraya dönecek.

Kraliçe Elizabeth’in taç giyme töreninin aksine Kral Charles, geldiği yoldan saraya dönecek. Dönüş yolundaki geçit töreni ise geliştekinden daha kalabalık olacak.

İlk kez bir taç giyme töreni için emoji hazırlandı

Öte yandan, Kral Charles’ın taç giyme törenine özel emoji de tasarlandı. Bugün itibariyle Twitter’da kullanılmaya başlayacak emoji için Aziz Edward Tacı’ndan esinlenildi.

İlk kez bir taç giyme töreni için emoji hazırlanırken, daha önce Kraliçe Elizabeth’in tahttaki 70. yılı için de emoji tasarlanmıştı. Bu emojide ise Kraliçe’nin en sevdiği köpek ırkı olan korgi, başında taçla resmedilmişti.

Gözden Kaçmasın Kral Charles banknotlarında sona yaklaşıldı: 2024’te dolaşıma girecek Haberin Detayları
Kral 3. Charles’ın taç giyme töreni için davetiye tanıtıldı Haberin Detayları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir