James Webb, birinci resmi imgesini 12 Temmuz’da yayınlayacak

NASA’nın, Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ve Kanada Uzay Ajansı (CSA) ile ortaklaşa geliştirdiği James Webb teleskobu, 25 Aralık 2021 tarihinde muvaffakiyetle fırlatılmış ve yörüngesine yerleşerek çalışmalara başlamıştı.

Eskiyen Hubble Uzay Teleskobu’nun yerine geçecek James Webb Uzay Teleskobu, Güneş sisteminin ötesinde keşfedilen yeni gezegenlerde ömür olup olmadığını araştıracak.

İlk renkli manzaralar geliyor

James Webb Uzay Teleskobu’ndan alınan birinci tam renkli imgeler ve spektroskopik datalar, 12 Temmuz tarihinde yayınlanacak.

NASA yöneticisi Bill Nelson’a nazaran, teleskoptan gelen birinci datalar ortasında “evrenimizin şimdiye kadar çekilmiş en derin görüntüsü” yer alacak.

Nelson, teleskobun hangi objelere odaklandığına dair fazla detay vermese de merakla beklenen dataların şimdiye kadar görülen en eski objeleri içereceğini aktardı.

Webb’in yeni imgesi, kabaca 13,7 milyar yıl evvel meydana geldiği varsayılan Büyük Patlama’dan yalnızca birkaç yüz milyon yıl sonra oluşmuş birinci galaksilerin yer aldığı Hubble manzaralarını geride bırakabilir.

6 aylık hazırlık periyodunun tamamlamasının akabinde yayınlanacak birinci renkli imgeler, gelecekteki bilim vazifelerinin bir başlangıcını temsil edecek.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.