Kamu ihalelerine ‘e-ihale’ mecburî hale geldi

Kamu İhale Kurumunun, Elektronik İhale Uygulama Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği, Hizmet Alımı İhaleleri Uygulama Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği ve Kamu İhale Genel Bildirisinde Değişiklik Yapılmasına Dair Bildirisi Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna nazaran, ihalelerde elektronik ihale (e-ihale) prosedürünün kullanımı mecburî hale getirildi. 1 Ağustos’tan sonra, yaklaşık maliyeti Kamu İhale Kanunu’nun ilgili unsurunda öngörülen eşik kıymetin yarısına kadar olan mal ve hizmet alımlarında ve açık ihale yordamı ile gerçekleştirilen ihalelerin e-ihale ile gerçekleştirilmesi gerekecek. 3 Ekim’den sonra tüm açık ihaleler ile Kanunun ilgili hususları yeterince pazarlık yolu ile gerçekleştirilen ihaleler de e-ihale tekniği ile yapılacak.

Ayrıyeten, hizmet alımı ihalelerinde kullanılan tip kontrat tasarısının “sözleşmeye karşıtlık halleri, cezalar ve mukavelenin feshi” başlıklı hususunda revizyon yapılarak, cezaların uygulanmasında oluşabilecek olası tereddütler giderildi.

Uygulanacak yaptırımların sadece mukavelede yer alması ve ihale dokümanının öbür bileşenlerinde bu konuya ait düzenlemeye yer verilmemesi, yer verilmesi halinde ise kontrattaki düzenlemelerin temel alınması sağlandı.

Kamu İhale Genel Bildirisi’nin ekinde yer alan ve çok düşük tekliflerin değerlendirilmesinde kullanılan tutanaklarda da değişikliğe gidildi. Bu kapsamda, çok düşük teklif açıklama ve kıymetlendirme süreçlerinde iyileştirmeler yapıldı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.