Kilogramı 450 lira! Köylüler üretiyor, dünyaya satılıyor

Kent merkezine yaklaşık 50 kilometre uzaklıkta bulunan, son periyotta lavanta bahçeleri ve eserleriyle öne çıkan Kuyucak köyünde lavanta yağı imalatı başladı. 280 kişinin yaşadığı köyde, Türkiye’deki lavanta üretiminin yaklaşık yüzde 90’ı sağlanıyor. ‘Lavanta kokulu köy’ olarak bilinen Kuyucak’ta hummalı bir lavanta yağ üretimi yapılıyor. Kozmetik başta olmak üzere farklı dallarda kullanılan lavantalardan elde edilen yağlar birçok ülkeye ihraç ediliyor. Lavanta yağının kilosunun bu yıl 400-450 liradan satılması bekleniyor.

6 yıldır lavanta yağı ürettiğini lisana getiren Soner Altın, “Biz toplu olarak 30 kilogramlık şişeler halinde tedarikçilere gönderiyoruz, onlar genelde yurt dışına ihraç ediyorlar. Köyümüzde büyük bir gelir kaynağı, benim üzere 5-6 kişi köyde üretim yapıyoruz. 5 bin dekar alandan toplanan lavantalar, demet haline getirilerek 300 yüz kilogramlık kazanlara basılıyor. 50 kilogramlık lavantadan 1 kilogram yağ çıkarıyoruz. Şu an kazana 300 kilogram lavanta bastık, 6 kilogram üzere lavanta yağı almayı düşünüyoruz. Dönem boyunca 15 ton lavanta işleyeceğim” dedi.

“ENDÜSTRİYEL MAKİNELERDE YAĞ ÇIKARMAK BİRAZ DAHA AVANTAJLI”

Endüstriyel makinelerde çıkarılan lavanta yağlarının klasik makinelere nazaran daha avantajlı olduğunu belirten üretici Altın, “Geleneksel makineler, üretim ve personellik olarak biraz daha zordur. Klasikte tek seferde 50 kilogramlık lavanta basabilirsin. 5 saat süreç mühleti var. Günlük en fazla işleyebileceğin lavanta 200 kilogram fakat endüstriyelde 24 saat çalıştığın vakit 2-3 ton lavanta işleyebilirsin. Endüstriyelde daha süratli ve personellik kolay o yüzden biraz daha avantajlı” diye konuştu.

Geçen yıl kilosu 350 liradan satılan lavanta yağının, bu dönem 400-450 liradan piyasaya çıkacağı belirtildi.

KAYNAK: İHA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.