Maymun çiçeğini virüsü sakinleşmiyor! Uzmanlar: Virüs daha bulaşıcı hale gelebilir!

Yeni çıkan salgın uzun süre ortadan kaldırılamaz ise daha bulaşıcı hale gelip evrimleşebileceği konuşuluyor. Bir zamanlar Afrika’da olan maymun çiçeği salgını yoksa tekrar mı geliyor? İşte detaylar.

Son zamanlarda, Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri‘nde ve birçok ülkede maymun çiçeği vakaları ortaya çıkıyor. Şimdiye kadar, İngiltere ve İspanya‘nın daha acil olduğu 12 ülkede 120’den fazla doğrulanmış veya şüpheli vaka meydana geldi. Dünya Sağlık Örgütü ayrıca son “benzeri görülmemiş” salgını tartışmak için acil bir toplantı yaparak, maymun çiçeği virüsünün toplumda sessizce yayıldığı ve enfeksiyon sayısının daha da artabileceği konusunda uyardı.

Maymun Çiçeği Virüsü yayılıyor

DSÖ‘nün Avrupa’daki en üst düzey yetkilisi olan Kruger, Avrupa’nın önümüzdeki aylarda maymun çiçeği vakası dalgası görebileceği konusunda yetkilileri uyardı, “Kitlesel toplantılar, festivaller ve toplantıların olduğu yaza girerken, yayılmanın hızlanmasından korkuyoruz” açıklamasında bulundu. Neyse ki, bugüne kadar Avrupa ve ABD’deki tüm maymun çiçeği vakaları, %10 ölüm oranına sahip ve bu virüs Orta Afrika (Kongo) türü değil, %1 ölüm oranıyla daha hafif olan Batı Afrika maymun çiçeği virüsü türünden gelmiştir.

Maymun çiçeği virüsünün mikroskopik görüntüsü

Bununla birlikte, birden fazla virüs uzmanı, Maymun çiçeğinin Batı ve Orta Afrika dışında ani ve geniş çaplı yayılmasının “son derece olağandışı” olduğuna ve şimdiye kadarki maymun çiçeği enfeksiyon vakalarının kapsamı ve hızının, maymun çiçeği virüsünün ortaya ilk çıkmış gibi göründüğüne dikkat çekiyor. Fark edilmeden kişiden kişiye yayılma yeteneği ile değişmiş, gelişmiş ve daha bulaşıcı durumda.

Maymun çiçeği salgınlarının hala bilinmeyen bir ölçekte devam ettiği göz önüne alındığında, temel üreme sayısı (R0) 1’den büyük olabilir. Birkaç ülkedeki bilim adamları, şu anda, herhangi bir belirgin genetik mutasyona sahip olup olmadığını belirlemek için maymun çiçeği virüsünün genomunu diziliyorlar.

Virüs şu anda insanlara, esas olarak enfekte bir hayvanın ısırması veya enfekte bir hayvanın kanı, vücut sıvıları ve maymun çiçeği lezyonları ile doğrudan temas yoluyla bulaşıyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.