Toplumsal medya bahtını değiştirdi: ‘Poppy’ Zonguldak’tan Londra’ya gitti

Kilimli ilçesine bağlı Çatalağzı beldesinde geçen yıl ağustos ayında ayağı kırılan sokak köpeği, Çatalağzı Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezi’ne götürüldü. Köpek daha sonra özel bir klinikte tedavi edildi. Barınakta istekli çalışan tarih öğretmeni Doğan Yıldız, tekrar barınağa getirmek istemediği köpek için toplumsal medyada sahiplendirme ilanı paylaştı.

“TAŞIMA MALİYETİ YAKLAŞIK 2 BİN STERLİNİ BULDU”

Paylaşım, İngiltere’nin başşehri Londra’da yaşayan Kirsty Lucas tarafından görülünce köpeğin yazgısı değişti. Geçen yıl aralık ayında Londra’ya gönderilen köpeğin gerekli süreçleri ve taşıma maliyeti yaklaşık 2 bin sterlini buldu.  

Tıpkı vakitte Leishmania hastası da olan Poppy’nin barınakta hayatta kalamayacağını düşünerek özel klinikte tedavi ettiren ve kalıcı yuva arayışına giren Yıldız, “Ayağı kırıktı, uyuzdu ve insanlardan şiddet gördüğü için bayağı korkuyordu. Zati güçsüz olduğu için başka büyük köpekler tarafından şiddet görüyordu. Köpekleri farklı ayrı koyacağımız kulübeler, kafesler yok. Orta alanda olduğu için başka köpekler tarafından ısırılmıştı. Durumuna üzüldük ve özel bir kliniğe aldık. Yuva arayışına girdik. Buradan Londra’ya sahiplendirdik” diye konuştu. 

‘SAHİPLENEREK ONLARA YAŞAMA BAHTI TANINABİLİR’ 

Barınakta 3 yıldır istekli çalıştığını belirten Yıldız, “Barınaklardan yavru yahut yetişkin köpekleri sahiplenerek onlara yaşama bahtı tanınabilir. Buradaki hayvanların yaşama talihi olmuyor. Barınaklarda köpeklerin yaşama mühleti 1 veya 1,5 yıl. Hastalıklar yahut öbür şeylerle bir arada enfeksiyon kaparak ne yazık ki ölüyorlar. Onlara yaşama hakkı tanımak istiyorsak, parayla satın almak yerine sahiplenmek daha hakikat olur” tabirlerini kullandı.

YAŞAMA TALİHİ OLMAYACAK BİR KÖPEĞİ KURTARMAK İSTEDİM”

Lucas, Londra’da tatile giden insanların köpekleri için pansiyon hizmeti verdiğini belirterek, şöyle konuştu:

“Poppy’i sahiplenmeyi fotoğrafını gördüğümde karar verdim. Barınakta kalan köpeklerin hepsi sahiplenilse dayanılmaz olur. Ne yazık ki birçok insan maliyetinden ötürü bunu yapamıyor. Poppy’in, Türkiye’den bana gelmesi neredeyse 2 bin pound tuttu. Leishmania hastası olduğu için de ömrü boyunca ilaçla yaşayacak. O, değerli bir sokak köpeği. Burada başka köpeklerin arkadaşlığından şad.

Güneş varken otomobillerin altında uyumayı çok seviyor, çok memnun. Sahiplenilmese yaşama bahtı olmayacak bir köpeği kurtarmak istedim. Biz Birleşik Krallık’ta köpekleri çok seviyoruz. Keşke köpek sahiplenmek bu kadar sıkıntı ve değerli olmasaydı. Birleşik Krallık’ta farkındalık yaratıp daha fazla köpeği barınaktan kurtarmak istiyorum.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.