Türkiye’den SİHA isteyen Putin’e BAYKAR’dan karşılık: Ne kadar para teklif ederse etsin satmayız

Bayraktar İHA’ların üreticisi olan BAYKAR’ın Teknoloji Önderi Selçuk Bayraktar ve şirketin Genel Müdürü Haluk Bayraktar BBC Ukrayna’ya konuştu.

BAYKAR’ın İstanbul’daki fabrikasını ziyaret eden BBC Ukrayna takımına tesisi gezdiren Selçuk Bayraktar, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın damadı olduğu için şirketin öne çıktığı telaffuzlarını reddediyor. “İHA’ların üretimine 2000’li yıllarda başladık. Bir manada babam, kardeşim, annem ve ben hayatlarımızı buna adadık” dedi. Selçuk Bayraktar, evlilikten sonra daha fazla siyasi tenkit aldığını fakat hayatının çok az değiştiğini belirtiyor.

Bayraktarların Ukraynalılar için bir tıp özgürlük sembolü haline gelmesi hakkında ne hissettiği sorulduğunda Haluk, geliştirdikleri teknolojilerin bağımsızlık uğraşında Ukrayna’yı desteklemesinden gurur duyduğunu belirtti. Ukrayna’nın özgür bir dünya için savaştığını da kelamlarına ekledi.

Haluk Bayraktar Ukraynalı yetkililerin birçok ülkeden insansız hava aracı transfer etmelerini istediğini, lakin kendisine nazaran yalnızca Türkiye’nin muahedeyi kabul ettiğini söyledi. “Bayraktar sistemleri Ukrayna’da 2018’den beri kullanılıyor” diye hatırlatıyor.

‘RUSYA’YA İHA SATMAYIZ’

“Moskova size büyük ölçüde para teklif ederse, onlara da satacak mısınız?” diye soruyor BBC. “Para ve maddi kaynaklar hiçbir vakit işimizde hedef olmadı” diyen Haluk Bayraktar şöyle devam ediyor:

“Ukrayna ile dostluğumuz ve iş birliğimiz uzun yıllardır devam etmekte. Bu nedenle, bize ne kadar para teklif ederlerse etsinler, dürüst olmak gerekirse, bu durumda onlara (Moskova’ya SİHA) vermek kelam konusu olamaz. Bu periyotta tüm dayanağımız büsbütün Ukrayna’nın tarafındadır. Zira çok güçlü bir bağımız var ve Ukrayna çok haksız bir akına maruz kalıyor. Bu nedenle, hiçbir şey Ukrayna ile iş birliğimizi gölgeleyemez, ne kadar teklif edilirse edilsin, bu mevzudaki tavrımız açıktır.” Haluk Bayraktar, askeri insansız hava araçlarını kime tedarik edeceğine kimin karar verdiği sorulduğunda, bunun hem şirketin hem de Türk devletinin kararı olduğunu söyledi. Selçuk Bayraktar ise Rusya’ya SİHA satışı mümkünlüğü konusunda daha temkinli.

ERDOĞAN: HER KES İHA İSTİYOR, SİHA İSTİYOR

Teknoloji ve Endüstrinin Merkezi Kocaeli’ye Kıymet Katanlar Ödül Töreni’nde 7 Ağustos’ta konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan Şunları söylemişti:

Şimdi herkes İHA istiyor, SİHA istiyor, Akıncı istiyor. Sorun buydu, bunu başarmaktı. Dün işte Sayın Putin ile bunları konuştuk. Tahran’da yeniden konuşmuştuk. Artık bizimle bu alanlarla da ortak yatırımlara girmek isteyen dünyadaki harika güçler var. Güçlü olursan bunlar oluyor, olmadığınız sürece bunlar olmuyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.