UAEA Lideri, Zaporijya Nükleer Santrali ile ilgili kaygılarım sürüyor

UAEA heyetiyle Zaporijya Nükleer Santrali’ne yapılan ziyaretin akabinde Ukrayna ordusunun denetim ettiği bölgeye geçen Grossi, burada basına açıklamalarda bulundu. Grossi, kendisiyle birlikte teftişi yapan heyetin bir kısmının pazar yahut pazartesi gününe kadar santralde kalacağını bildirdi.

UAEA Lideri, “Hiç bir yere gitmiyoruz. UAEA heyeti orada. Santralde vazifesinin başında. Tesiste kalan heyet üyeleri durumun tarafsız, teknik olarak sağlıklı bir değerlendirmesini yapacak. “ dedi.

Etrafından ağır çatışmaların sürdüğü santralle ilgili tasalarını lisana getiren Grossi, “Endişeliydim. Kaygılıyım ve daha istikrarlı, daha öngörülebilir bir duruma sahip olana kadar. kaygılı olmaya devam edeceğim.” tabirini kullandı.

UAEA heyeti, radyasyon sızıntısı riskini pahalandırmak üzere Rus ordusunun denetimindeki Ukrayna’nın Zaporijya Nükleer Santrali’ne bugün öğlen saatlerinde ulaşmıştı.

Bölgede devam eden çatışmalar, heyetin Zaporijya Nükleer Santrali’ne ulaşmasını bir müddet geciktirmişti.

Heyetin ziyaretinin gecikmesinden ötürü Rusya ve Ukrayna yaptıkları açıklamalarda karşılıklı olarak birbirlerini suçlamıştı.

Ukrayna Devlet Nükleer Güç Şirketi Energoatom Energoatom, gün içinde Rus bombardımanı yüzünden santralde faaliyet gösteren iki reaktörden birinin kapatıldığını aktardı.

Ukrayna’nın güneydoğusundaki Zaporijya Nükleer Santrali, Avrupa’nın en büyük nükleer santrali pozisyonunda bulunuyor.

Altı nükleer reaktör bulunan ve 5 bin 700 megavatsaat elektrik üretim kapasitesine sahip santral, Ukrayna’daki elektriğin yüzde 20’sini sağlıyor.

Santral, 4 Mart’ta Ruslar tarafından ele geçirilmişti. Halihazırda Rus ordusu denetiminde olan santralin etrafında topçu akınları yaşanıyor. Ukrayna ve Rusya bu hücumlar konusunda birbirini suçluyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.