Ukrayna: Rusya intikam için güç altyapısını gaye aldı

Ülkenin doğusunda Rusya’nın işgal ettiği 3 bin kilometrekarelik alanı tekrar ele geçirdiğini açıklayan Ukrayna, Rusya’nın güç altyapısına saldırdığını ve binlerce hanenin elektriksiz kaldığını duyurdu.

Ülkenin doğusunda birçok bölgeyi Rus ordusundan geri aldığını açıklayan Ukrayna, Rusya’nın intikam hedefiyle sivil altyapıyı gaye alan hücumlar düzenlediğini belirtti.

Ukraynalı yetkililer, Rusya’nın Harkov’da su tesislerine ve termal güç istasyonuna saldırdığını, bu nedenle bölgede elektrik kesintileri yaşandığını belirtti. Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenskiy de “Amaçları halkı ışıksız ve soğukta bırakmak” dedi.

Kesintilerin doğudaki Harkov ve Donetsk bölgelerinde milyonlarca kişiyi etkilediği belirtilirken Harkov’daki Ukraynalı yetkililer bölgede elektrik şebekesinin onarıldığını bildirdi.

Ukrayna, son bir haftada ülkenin doğusunda Rusya’nın işgal ettiği 3 bin kilometrekarelik alanı tekrar ele geçirdiğini açıklamıştı. Zelenskiy, son ilerlemeyi 6 ayı aşan savaşta dönüm noktası olarak niteleyerek Kiev’in Batı’dan daha fazla silah almasıyla Rusya’ya karşı akınların artırılacağını söyledi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.