Vefat orucundaki Gökhan Yıldırım 233’üncü gününde ağır bakıma alındı

Ankara Sincan Bayan Cezaevi’nde tutuklu olan eski öğretmen Sibel Balaç ve Gökhan Yıldırım’ın vefat orucu devam ediyor. Balaç mevt orucunun 239’uncu, Gökhan Yıldırım ise 233’üncü gününde. Yıldırım ve Balaç’ın sıhhat durumları gün geçtikçe kötüleşirken, Yıldırım çarşamba günü ağır bakıma alındı.

‘İNFAZIN ÜÇ AY ERTELENMESİ UYGUNDUR’

Tekirdağ Dr. İsmail Fehmi Cumalıoğlu Kent Hastanesi’nde tedavi gören Gökhan’a, hastane tarafından, “İnfazını hala geçiremez, resmi sıhhat kuruluşlarının mahkumlara ayrılan kısımlarında yerine getirilmesi hayati tehlike arz ederi. Ceza İnfaz Kurumu şartlarında hayatını yalnız idame ettiremez. İnfazın 3 (üç) ay mühlet ile ertelenmesi uygundur” raporunu verdi. Lakin buna karşın Yıldırım tahliye edilmedi.

‘YOĞUN BAKIM SERVİSİNE GÖTÜRÜLDÜ’

Yıldırım’ın avukat Seda Şaraldı, bir an evvel özgür bırakılması davetinde bulundu. Yıldırım’ın şu anda Tekirdağ Kent Hastanesi’nde olduğunu, çarşamba yarım gün kadar mahkûm koğuşunda tutulduğunu belirten Şaraldı, müvekilinin daha sonra ağır bakım servisine götürüldüğünü söyledi.

‘BİRAN EVVEL TAHLİYE EDİLMESİ GEREKİYOR’

Gökhan’ın ağır bakım servisinde tecrit altında tutulduğunu aktaran Şaraldı, “Yoğun bakımda olduğu için refakatçı kabul edilemez deniliyor fakat ağır bakımda olmak Gökhan’ın yahut bizim talebimiz değil. Ağabeyinin görüşmesi engelleniyor. Ben kısıtlı görebiliyorum. Hatta odasında ağabeyine el salladığı bir pencere vardı. Gökhan’ın buradan ağabeyine el salladıklarını fark ettikten sonra Gökhan’ın odasını değiştirdiler. Pazar günleri telefon günleriydi ancak telefon arızalı diyerek bugün Gökhan’ın ailesiyle görüşmesine müsaade vermediler. Gökhan bir an evvel tahliye edilmesi gerekiyor. Ve taleplerinin karşılanması gerekiyor” dedi.

BALAÇ VE YILDIRIM’IN TALEPLERİ

Sibel Balaç ve Gökhan Yıldırım’ın talepleri şöyle:

? Dijital kanıtlarla bâtın şahit ve itirafçı şahitlerle yürütülen yargılamalara son verilsin.

? Keyfi disiplin cezalarına son verilsin.

? Hasta mahpuslar hür bırakılsın.

? Hapishanedeki kitap, mecmua kısıtlamalarına son verilsin.

? Hapishanedeki sohbet hakkının eksiksiz uygulanması.

? Yozlaştırmaya karşı uğraş edenlere verilen cezalar iptal edilmeli.

? Tarafımıza verilen mahpus cezaları iptal edilmeli.

? Halkımızın hak ve özgürlükler adalet çabası engellenmemeli.

? Ağırlaştırılmış müebbet infaz yasası tutsaklar lehine değiştirilmeli.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.