DEM Partili Akça’nın sözleri gündem oldu: Genel Kurul’un parlak ışıkları altında o derin yoksulluğu göremiyorsunuz

DEM Parti Diyarbakır Milletvekili Ceylan Akça, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın 2024 yılı bütçe görüşmeleri devam ederken Meclis Genel Kurul’unda yoksulluk ile ilgili yaptığı konuşma gündem oldu.

Kürsüye yanında bir lira getiren DEM Partili Ceylan Akça, kurulda yaptığı konuşmasından bir bölümünü sosyal medya hesabı X’te şu sözlerle paylaştı: “Bu Genel Kurulun parlak ışıkları ve ihtişamları altında siz yoksulluğu, açlığı, umutsuzluğu, o derin karanlığı göremiyorsunuz. Siz, saray piyasasıyla yaşıyorsunuz, biz sokak piyasasıyla yaşıyoruz. O yüzden kalkıp oradan bize hiç laf atmayın.”

‘SİZE DERİN YOKSULLUĞU YAŞAMIŞ BİRİ OLARAK ANLATACAĞIM’

“Genel Kurul’un parlak ışıkları ve ihtişamları altında siz yoksulluğu, açlığı, umutsuzluğu, o derin karanlığı göremiyorsunuz” diyen Akça, yoksulluğu şöyle anlattı: “Derin yoksulluğu yaşamış biri olarak anlatacağım. Yoksulluk nedir onu anlatacağım. Ben size, ev temizliğine giden bir annenin kızı olarak yoksulluğu anlatacağım. Siz nedir bilmiyorsunuz. Sizin tuzunuz kuru. Çünkü siz ev temizliğine gittiği evde ona kıyafet verilmesini bekleyip, çocuklarını okula gönderecek ayakkabı edinme umuduyla giden bir annenin çocuğu değilsiniz. Siz, babası sokağa çıkıp hamal pazarında o gün belki bir iş alırım diye bekleyen babanın çocukları değilsiniz. Dili konuştuğu, korucu olmak istemediği için toprağından batıya sürülmüş yoksulluk içinde terbiye edilmeye çalışılmış kişilerin çocukları değilsiniz. Bu yüzden siz ne yoksulluğu ne de çaresizliği anlarsınız. Siz saray piyasasıyla yaşıyorsunuz, biz sokak piyasasıyla yaşıyoruz.”(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir