Engelliye araç engeli… Konfederasyon başkanı Odatv’ye konuştu

İbrahim Gündüz
Türkiye şartlarında zaten bin bir zorlukla hayata tutunmaya çalışan engelli vatandaşlar, ÖTV’siz araç alma haklarına getirilen kısıtlamalara tepkili.

Önce motor hacmi sınırlandı, ardından motorun gücü ve en son olarak da fiyat sınırlaması getirildi. İşte özellikle bu fiyat sınırlaması, yüksek enflasyon sebebiyle hızla artan araç fiyatları nedeniyle engellileri seçeneksiz bıraktı. Her yıl Ocak ayında yapılan artışlar, enflasyonun altında kaldığı için engelliler istedikleri araçları alamıyor.

NEDEN BU ENGEL

2018 yılında 200 bin TL sınırlama ile istedikleri birçok aracı alabilen engelliler, 2023 yılında 1 milyon TL sınırlaması ile bu araçların hiç birisine sahip olamıyor. Yani bir başka deyişle, 2018 yılında 200 bin TL olan aynı marka aynı model bir araç bugün 2 milyon 500 TL’ye dayanmış durumda. Bu durumda engelliler donanımı düşük, rahat edemedikleri ve istemedikleri araçları tercih etmeye zorlanıyor. Engelli vatandaşlar bu duruma, “Zaten ülkemizde birçok zorlukla mücadele eden engelli vatandaşları mutlu etmek varken, neden önlerine engel çıkarılıyor” diye tepki gösteriyor.

ÇOK ALTINDA KALDI

Engelliler Konfederasyonu Başkanı Mustafa Özsaygı’ya göre, engelliler kendilerine tanınan bir hak nedeniyle oyuna getiriliyor. Özsaygı, “Daha önceki dönemlerde engellilerin ÖTV siz araç alma kriteri motor silindir hacmine göre değerlendirilirken bu geçtiğimiz dönemde değiştirilerek satın alınacak araca giydirilmiş fiyat sınırlaması getirildi. Bu ilk uygulandığında cazip gibi görünse de 2-3 yıl içinde sıfır araç fiyatlarının çok altında kaldı” diye konuştu.

SINIRLAMALARI KALDIRIN

Engellilerin ÖTV’siz araç alma haklarına herhangi bir sınırlama getirilmemesini isteyen Engelliler Konfederasyonu Başkanı Özsaygı, “Engelliler bu araçları ticari kazancı için değil, zorunlu yaşam koşullarını kolaylaştırmak için alıyorlar. Zaten 5 yılda bir bu haktan yararlanmaya çalışıyorlar. Bunun için yeni bir yasal düzenlemeye gidilmelidir. Yeni yasal düzenlemeden önce Sayın Cumhurbaşkanı’nın yetkisini kullanarak 2024 yılı için belirlenen kotayı % 50 artırmasını bekliyoruz” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx