Şener’in, Kılıçdaroğlu’nu desteklemediğini açıklamasının ardından İnce’nin o sözleri yeniden gündemde

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, 14 Mayıs genl seçimlerinden önce katıldığı bir televizyon programında, CHP’nin milletvekilliği listesinden 77 sağcı ismin aday gösterildiğini söylemişti.

İnce, parlamento aritmetiğiyle ilgili kaygısının olduğunu söyleyerek, CHP listelerinden aday gösterilen 77 kişinin çoğunluğunun eski AKP’li olduğunu ve bunun kamplaşmalara yol açacağını ifade etmişti.

CHP’nin eski milletvekili Abdullatif Şener, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra Millet İttifakı’nın adayı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu desteklemediğini ve kendisine oy vermediğini açıklamıştı.

Şener’in açıklamasından sonra Muharrem İnce’nin o konuşması yeniden gündem oldu.

“PARLAMENTO ARİTMETİĞİYLE İLGİLİ CİDDİ KAYGILARIM VAR”

Muharrem İnce’nin o sözleri şöyle:

“Bir kaygım var benim, parlamento aritmetiğinde. Çünkü Cumhuriyet Halk Partisi 77 milletvekilliği sırasını Saadet’e, DEVA’ya, Gelecek’e verdi. 77. Peki bu 77 kişiyi verdiğinizde; bakın bu 77 kişinin içinde çoğunluğu eski AKP’li. AKP’liler de olacak, HDP’de olacak öyle büyük bir blok oluşacak ki göreceksiniz bugün bayram yapanlar 6 ay sonra ‘Muharrem İnce haklıymış’ diyecekler.

Benim, ülkenin parlamentosunun aritmetiğiyle ilgili ciddi kaygılarım var. Ben o mecliste 16 yıl durmuş birisiyim. Öyle bir kamplaşmalar olur ki, örneğin birini çıkardılar CHP listesinden Konya’dan Saadet Partisi’nin milletvekili yaptılar. 2018’de. O kişi sonra türban tartışmasında ne yaptı biliyor musunuz? Sayın Kılıçdaroğlu ‘Kanunla çözelim bunu’ deyince Erdoğan, ‘Anayasa değişikliğiyle çözelim’ dedi. O da gitti, Anayasa değişikliğine imza verdi. Korkunç bir tablo çıkacak. Yani Cumhuriyet ile Atatürk ile hesaplaşmak için. Ali Babacan açık açık söylüyor; ‘Anayasa’nın ilk 4 maddesini tartışalım’ diyor. Türklüğü tartışıyor, daha dün, bugün izledim şimdi gelirken. Türklüğü tartışıyor, HDP’de tartışıyor. CHP listelerinden seçilecek olan bu 77de tartışacak. AKP’nin içinde de tartışacak olanlar da var. O kadar yanlış işler yapıldı ki, CHP’li kalmadı listede. Öyle ilginç tablo çıkacak ki bu mecliste, Cumhuriyetçiler, Atatürkçüler azınlıkta olacak. Onun için Memleket Partisi mecliste olsun diyorum.”


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir