Tekirdağ’da çevreyi kirleten tesislere ceza yağdı

DHA

Tekirdağ bugünlerde Süleymanpaşa ilçesindeki kiraz festivaliyle gündeme geliyor ama diğer taraftan da şehrin nehirleri kirli akıyor, kokuya neden oluyor.

Tekirdağ Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü tarafından yılbaşından bu yana yapılan denetimlerde çevreyi, havayı ve suyu kirlettiği tespit edilen 87 tesise 22 milyon 666 bin lira ceza uygulandı.

Müdürlüğe bağlı ekipler, yılbaşından bu yana il genelinde çevreyi, havayı ve suyu kirleten tesislere yönelik 625 denetimde bulundu.

Ekiplerin 2022 yılında il genelinde yaptığı denetimlerde ise 299 tesise 36 milyon 272 bin lira ceza uygulanmış, 67 tesis içinde faaliyetleri durdurma kararı verilmişti.

Para ve faaliyeti durdurma cezası kesildi

Denetimlerde, kirliliğe neden olan 87 tesise, 22 milyon 666 bin lira ceza uygulandı, 17 tesisin de faaliyeti durduruldu.

Ergene Nehri kirliliği ile gündemde

Trakya’da kirliliğiyle gündemde bulunan Ergene Nehri’nin en büyük kollarından biri olan ve Tekirdağ’ın Ergene ilçesi Sağlık Mahallesi’nden geçen Çorlu Deresi kirlilikten en fazla etkilenen derelerin başında geliyor.

Ergene Çevre Gönüllüleri Derneği üyesi Ercüment Tuncay, çevreyi kirleten tesislere yönelik denetimlerin sık yapılmasının sevindirici olduğunu söyledi.

Ergene Nehri

Çorlu Deresi kirli akıyor

Yıllardır kirli akan Çorlu Deresi nedeniyle sağlıksız bir çevrede yaşadıklarını ifade eden Tuncay, yaşadıklarını şöyle özetledi:

“Yıldık, bıktık”

Simsiyah akan bir dere ile karşı karşıyayız. Biz bu kokuyu solumaktan yıldık, bıktık ama dile getirmekten de bıkmayacağız. Geçtiğimiz haftalarda organize sanayi bölgelerinin akıtmış olduğu zehirler gündeme getirildi. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü hemen denetimlere başladı. Denetimler arttı, ben bu denetimlerin daha sık olması kanaatindeyim. Çünkü biz bu çevrede zehir solumaktan yıldık, bıktık.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir