Zombi virüsü gerçek mi, nedir?

Bilim insanları binlerce yıldır donmuş toprakta sıkışıp kalan zombi virüsün yayılarak dünya çapında büyük bir hastalık salgınına yol açabileceği konusunda uyarıyor. Küresel ısınmanın buzların erime sürecini hızlandırması ile donmuş durumda olan ‘zombi virüsü’ olarak adlandırılan 48.500 yıllık virüslerin salgın hastalıkların ortaya çıkmasına yol açabileceği belirtiliyor.

ZOMBİ VİRÜSÜ NEDİR?

Küresel ısınmayla birlikte Dünya üzerindeki yaşamı etkileyebilecek yeni bir salgın tehdidi ortaya çıktı. Fransa’nın önde gelen kurumlarından Aix-Marseille Üniversitesi’nde görevli bilim insanları, Sibirya’daki buzulların içerisine hapsolmuş antik virüslerin yeni bir salgın tehdidi yaratabileceğini duyurdu.

Bilim insanları, zamanda donmuş halde bulunan yeni bir ‘ zombi ‘ virüsünün keşfinin, dünya çapında yeni ve korkunç bir salgını tetikleyebileceğini belirtiyor.

Bilim insanları, “zombi virüs” olarak adlandırdıkları Methuselah mikroplarının bilim insanları tarafından izole edildiği belirtilirken bilim insanları kutuplardaki incelemeleri daha da yakından izlemeye karar verdiklerini duyurdu.

ZOMBİ VİRÜS SALGIN YARATACAK MI?

Aix-Marseille Üniversitesi’nden genetik uzmanı Jean-Michel Claverie, “Şu anda pandemi tehditlerine ilişkin analizler, güney bölgelerde ortaya çıkabilecek ve daha sonra kuzeye yayılabilecek hastalıklara odaklanıyor” dedi. “Buna karşılık, uzak kuzeyde ortaya çıkabilecek ve daha sonra güneye yayılabilecek bir salgına çok az dikkat edilmişti – ve bence bu bir ihmaldir. Orada insanları enfekte etme ve yeni bir hastalık salgını başlatma potansiyeline sahip virüsler var” dedi.

“SALGIN TETİKLENEBİLİR”

İngiliz The Guardian’daki haberde Rotterdam’daki Erasmus Tıp Merkezi’nden virolog Marion Koopmans da bu görüşü desteklediğini söyledi. Koopmans, “Donmuş toprakta hangi virüslerin yattığını bilmiyoruz ama bence bir hastalık salgınını tetikleyebilecek -örneğin eski bir çocuk felci türünü- bir virüsün bulunması gerçek bir risk. Böyle bir şeyin olabileceğini varsaymak zorundayız” ifadesini kullandı.

Claverie önderliğindeki bilim insanları 2014 yılında bölgede inceleme yapmış ve bu mikropların binlerce yıldır donmuş toprakta gömülü olmasına rağmen halen tek hücreli organizmaları enfekte edebildiklerini keşfetmişti. Geçen yıl ypaılan bir diğer araştırmada ise Sibirya’daki yedi farklı bölgeden toplanan mikrop ve virüslerin kültürlenmiş hücreleri enfekte edebildiğini gözler önüne sermişti. Kullanılan virüs örneklerinden birinin 48.500 yaşında olduğu belirtildi.

“İNSANLAR İÇİN RİSK TAŞIYOR”

Claverie, “İzole ettiğimiz virüsler sadece amipleri enfekte edebiliyordu ve insanlar için herhangi bir risk oluşturmuyordu. Ancak bu, şu anda donmuş halde bulunan diğer virüslerin insanlarda hastalıklara yol açamayacağı anlamına gelmiyor. Örneğin, iyi bilinen insan patojenleri olan poxvirüs ve herpesvirüslerin genomik izlerini tespit ettik” ifadesini kullandı.

Bu virüslerin soğuk, karanlık ve oksijensiz donmuş topraklarda bulunduğuna fakat iklim değişikliğiyle birlikte bunların ortaya çıkabileceğine dikkat çeken uzmanlar bir diğer risk unsurunu da ele aldı. Claverie, “En acil riski oluşturan şey doğrudan donmuş toprakların erimesi değil. Tehlike başka bir küresel ısınma etkisinden kaynaklanıyor: Kutup deniz buzunun ortadan kalkması. Bu da Sibirya’da gemicilik, trafik ve endüstriyel gelişimin artmasına olanak sağlıyor. Büyük madencilik operasyonları planlanıyor ve petrol ve cevher çıkarmak için derin donmuş toprakta büyük delikler açılacak” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx